KONUŞMACILARIMIZ

Sanat, tarih, siyaset, sosyoloji, felsefe, iş dünyası, iktisat, tıp, medya, teknoloji gibi birçok başlıkta her geçen gün yaşanan gelişmeler, bu bilgilerin bire bir aktarılması ihtiyacını doğurmakta. Bu amaç doğrultusunda organize edilen ANKARA PALAS BULUŞMALARI, kendi alanında uzmanlaşmış ve dünya çapında bilinen isimleri Türkiye Başkenti’ne davet ediyor.

2019-2020 Konuşmacılarımız

Şubat Konuğumuz

PROF. UMRAN İNAN

Bilim İnsanı

PROF. UMRAN İNAN

1972 ve 1973 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Umran İnan, 1977 yılında Kaliforniya’da Stanford Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.
Devamı...

Ocak Konuğumuz

PROF. KENAN GÜRSOY

Felsefeci

PROF. KENAN GÜRSOY

1950 yılında Ankara'da doğdu. İlkokulu, İstanbul Hırka-İ Şerif İlkokulu'nda, ortaokul ve lise eğitimlerini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamladı (1970). Yükseköğrenimini, Fransız Hükümeti’nin Türkiye'de Fransızca eğitim öğretim yapan okullardan mezun, başarılı öğrencilere verdiği öğrenim bursuyla Fransa’da Rennes Üniversitesi ve Paris, Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı (1970-1974).
Devamı...

Aralık Konuğumuz

CÜNEYT ÖZDEMİR

Gazeteci

CÜNEYT ÖZDEMİR

Cüneyt Özdemir, New York ve İstanbul’da yaşıyor, evli ve bir erkek çocuk babasıdır. Gerçek bir sinema meraklısı, gezgin ve gerçek bir dünya vatandaşıdır. Konferanslar vermekte, belgeseller hazırlayıp kitaplar yazmaktadır.

Devamı...

Kasım Konuğumuz

PROF. KEMAL SAYAR

Psikiyatrist

PROF. KEMAL SAYAR

1966 yılında Ordu’da dünyaya gelen Kemal Sayar, ilk ve orta öğretimini Zonguldak Hisarönü 27 Mayıs İlkokulu’nda ve Eskişehir Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1989-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilin Dalı’nda uzmanlık eğitimine devam etti. 2000 yılında psikiyatri doçenti, 2008 yılında psikiyatri profesörü oldu.

Ekim Konuğumuz

HASAN AYDIN

Felsefeci

HASAN AYDIN

10  Mayıs  1971’de  Ordu,  Ünye’de  doğdu.  İlk  ve  orta  öğrenimini  Ünye’de,  yükseköğrenimini ise  Ondokuz  Mayıs  Üniversitesi  (OMÜ)  İlahiyat  Fakültesi’nde  tamamladı.  Üniversiteyi bitirdiği  yıl,  aynı  üniversitenin  Sosyal  Bilimler  Enstitüsü’ne  araştırma  görevlisi  olarak  atandı ve  1994-1996  yılları  arasında  yüksek  lisans  öğrenimini  tamamladı. 1996-2004  yılları arasında  çeşitli  özel  ve  devlet  okullarında  öğretmenlik  yaptı. 

2018-2019 Konuşmacılarımız

Mayıs Konuğumuz

SÜLEYMAN ERGUNER

Müzisyen

SÜLEYMAN ERGUNER

Anadolu Nefesi, Süleyman Erguner’in Ney solistliği ve yönetiminde gerçekleştirdiği bir çalışmasıdır. Tasavvuf Musikisi ve Halk Musikisi formlarında yer alan, ancak değişik bir tür ve farklı enstrümanlarla icra edilen Nefes’leri; esasını Anadolu kültürü ve müziğinden alan bu miras birlikte sunuluyor.Ney ile bağlamanın birlikteliği ile icra edilen sözlü ve enstrümantal eserler, milletimizin Anadolu’da ortaya koyduğu kültür ve sanatı, sevgi-inanç ve sanat felsefesini ortaya koyacaktır. Âşık Veysel’in, Hacı Bektaş Veli’nin, Pir Sultan Abdal’ın ve Mevlâna’nın aynı duygu içinde söyledikleri gibi;“ GELİN CANLAR BİR OLALIM ”

Nisan Konuğumuz

PROF. KEMAL İNAN

Akademisyen

PROF. KEMAL İNAN

Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini ODTÜ, Warwick Üniversitesi ve doktora derecesini Kaliforniya (Berkeley) Üniversitesinde ve tümünü de Elektrik Mühendisliği alanında tamamlamıştır.

Geçmiş ilgi alanlarının arasında kontrol kuramının elektrik güç sistemlerinin optimizasyonu ve ekonomisi alanlarına uygulanması; kesikli sistemler kuramı ve bilgisayarlar alanında yazılım ve sayısal donanımlar için doğrulama ve sınama kuram ve uygulamaları yer almıştır.

Güncel olarak da tarihsel, teknik ve ekonomik boyutlarıyla ‘Bilgi ve Teknolojik İş(lev)sizlik’ alanı başı çekmektedir.

Akademik görevler olarak 1970-1998 ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Kaliforniya (Berkeley) Üniversitesi EECS bölümünde öğretim üyelikleri,

1998- 2007 Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Bölümü kurucu dekanlığı görevlerini yapmış olup halen Sabancı Üniversitesinde Emeritüs Prof. olarak ders vermektedir.

Mart Konuğumuz

ZİAUDDİN SARDAR

Bilim Adamı & Yazar

ZİAUDDİN SARDAR

1951’de Pakistan’ın Dipalpur şehrinde doğdu. Londra Şehir Üniversitesi’nde fizik ve bilişim bilimi okuduktan sonra 1974’te King Abdul Aziz Üniversitesi bünyesindeki Hac Araştırma Merkezi’ne katıldı.

.

1978’de, Nature Dergisi’nin “Müslüman Dünyası” muhabiri oldu. 1990’ların sonunda Londra’ya dönerek Middlesex Üniversitesi’nde Bilimsel Araştırmalar dalında; 1999’da ise Londra Şehir Üniversitesi’nde Post-Kolonyal Araştırmalar dalında Ziyaretçi Profesör olarak görev yaptı.

Şubat Konuğumuz

AZEEM IBRAHIM

Ortadoğu Uzmanı / Stratejist

AZEEM IBRAHIM

İskoçya'nın Glasgow kentinde doğan Pakistan kökenli işadamı Azeem Ibrahim, henüz 31 yaşındayken İngiltere'de en zengin 100 iş adamı arasına girdi.

.

Azeem Ibrahim, Washington’daki Stratejik Etütler Enstitüsü’nde ve Küresel Politikalar Merkezi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor. Doktora derecesini Cambridge Üniversitesi'nden tamamladı ve Harvard'daki Kennedy Hükümet Okulu'nda, Oxford Üniversitesi'nde Rothermere Üyesi olarak görev yaptı.

Ocak Konuğumuz

PROF. DOĞAN CÜCELOĞLU

Psikolog

PROF. DOĞAN CÜCELOĞLU

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji (algılama, düşünme, iletişim) alanında doktorasını yapmıştır. Daha sonra Türkiye’de sırasıyla İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan Cüceloğlu, Fulbright bursuyla bir yıl süreyle Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Aralık Konuğumuz

PROF. İSKENDER PALA

Edebiyatçı

PROF. İSKENDER PALA

1958 Uşak doğumlu. 1979’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi Divan edebiyatı dalında doçent ve profesör oldu. Divan edebiyatının halk kitlelerince yeniden sevilip anlaşılabilmesi için klasik şiirden ilham alan makaleler, denemeler, hikâyeler ve gazete yazıları yazdı. Düzenlediği Divan Edebiyatı seminerleri ve konferansları geniş kitleler tarafından takip edildi ve “Divan Şiirini Sevdiren Adam” olarak anıldı.

Kasım Konuğumuz

PROF. UĞUR BATI

İletişim Uzmanı

PROF. UĞUR BATI

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi SBE’nden Reklamcılık ve Tanıtım yüksek lisansı ile Yeditepe Üniversitesi SBE’nden Pazarlama Yönetimi ve Genel İşletme bölümlerinde farklı yüksek lisans derecelerine sahip olan Batı, doktorasını da Marmara Üniversitesi SBE’nde İletişim Bilimleri anabilim dalında tamamladı.

Ekim Konuğumuz

PROF. MUSTAFA ÖZTÜRK

İlahiyatçı

PROF. MUSTAFA ÖZTÜRK

1965'te Giresun'un Keşap ilçesine bağlı Kaşaltı köyünde doğdu. 1983’te Giresun İmam-Hatip-Lisesi’nden, 1987’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1987-1999 yılları arasında İçel/Mersin ve Giresun’da öğretmen olarak görev yaptı.

2017-2018 Konuşmacılarımız

Mayıs Konuğumuz

Nisan Konuğumuz

ALİ KANTUR

Girişimci, İş Adamı

ALİ KANTUR

1949’da İzmir’de dünyaya geldi. ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1970 yılında mezun olduktan sonra 1972 yılında Syracuse Üniversitesi’nde (ABD), Endüstri Mühendisliği ve İş İdaresi alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Mart Konuğumuz

PROF. KÜRŞAD DEMİRCİ

Dinler Tarihçisi / Arkeolog

PROF. KÜRŞAD DEMİRCİ

1961 istanbul doğumlu. Pertevniyal ve Vatan Liselerinde okudu.1986 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi “Eski Önasya Arkeolojisi” bölümünü bitirdi. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Dinler Tarihi bölümünde araştırma görevlisi oldu. “Hinduizmin Kutsal Kitapları” adlı teziyle mastırını tamamladı.

Şubat Konuğumuz

COŞKUN ARAL

Fotoğrafçı

COŞKUN ARAL

1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1977’de, kanlı 1 Mayıs’ta çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press Ajansı yoluyla adını dünya basınında duyurdu. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı.

Ocak Konuğumuz

MÜNİR ŞEFİK

Aktivist

MÜNİR ŞEFİK

1934 Kudüs doğumlu düşünür, aktivist. Münir Şefik 70’li yıllarda Filistin Kurtuluş Örgütü içinde El-Fetih’in düşünce kuruluşu olan Planlama Dairesi’nin yöneticisi ve hareketin en önde gelen ideoloğu idi.

Konuşma Metnini İndir

Aralık Konuğumuz

DÜCANE CÜNDİOĞLU

Bir Dilci ve Felsefeci

DÜCANE CÜNDİOĞLU

80’lerden itibaren yayımlamaya başladığı ilk yazıları, kendisinin Mantık, Dilbilim, Yorumbilim (Hermeneutik) gibi disiplinler aracılığıyla kavramaya çalıştığı geleneksel bilimler ve bu bilimlerin modern eleştirileri üzerinedir.

Kasım Konuğumuz

MURAT BARDAKÇI

Tarihçi

MURAT BARDAKÇI

Murat Bardakçı, 1955’te İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında gazetecilik yapmaya başladı, üniversitede ekonomi öğrenimi gördükten sonra da gazeteciliğe devam etti.

Ekim Konuğumuz

JOSHUA W. WALKER

Stratejist

JOSHUA W. WALKER

ABD'li ünlü Türkiye ve Ortadoğu uzmanı, Stratejist. George Washington Üniversitesi Elliot Uluslararası İlişkiler Lisansüstü Bölümü’nde “Uluslararası Güvenlik Politikası”, George Mason Üniversitesi’nde “Liderlik ve Amerikan Başkanlığı” konularında dersler vermektedir.

Eylül Konuğumuz

PROF. ŞABAN ALİ DÜZGÜN

İlahiyatçı

PROF. ŞABAN ALİ DÜZGÜN

1968 Gümüşhane’de doğdu. 1989’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Seyyid Ahmet Han ve modernist hareketlerle ilgili yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Bu çerçevede İngiltere’de, School of Oriental and African Studies’de (SOAS) çalıştı. Doktorasını Nesefi ve İslam Filozoflarında Allah-Alem İlişkisi adıyla verdi.

2016-2017 Konuşmacılarımız

Mayıs Konuğumuz

STEPHAN MICUS

Müzisyen

STEPHAN MICUS

Micus’un müzikal serüveni, 16 yaşında Asya kıtasına gerçekleştirdiği yolculuk ile başlıyor. Bunun ardından bir dünya seyahati de gerçekleştiren Stephan Micus, böylelikle müziğinin temelini oluşturacak öğretilerle de tanışma fırsatını yakalıyordu.

Nisan Konuğumuz

PROF. İLBER ORTAYLI

Tarihçi

PROF. İLBER ORTAYLI

1947 yılında Bregenz'de Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 2 yașındayken ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti.

Mart Konuğumuz

MUHTAR KENT

İş Adamı

MUHTAR KENT

Coca-Cola Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Muhtar Kent, Coca-Cola bünyesine 1978 yılında Atlanta’da katıldı. Muhtar Kent, Atlanta, İtalya ve Hollanda’daki değişik Satış ve Pazarlama görevlerinden sonra, 1985 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü olarak atandı. 1989-1995 yılları arasında ise, Coca-Cola Şirketi’nin 23 ülkedeki faaliyetlerini yönetmek üzere Doğu ve Orta Avrupa Bölümü Başkanı ünvanını aldı.

Şubat Konuğumuz

RAŞİD EL-GANNUŞİ

Politikacı

RAŞİD EL-GANNUŞİ

Raşid el-Gannuşi, 1941 senesinde Tunus'un güneybatısında bir köyde, çiftçilik yapan Berberi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 18 yaşında el-Zeytun’a dini eğitim almaya gönderildi. Daha sonra eğitim hayatını Mısır ve Suriye'de sürdürdü. 1970’li yıllarda ülkesine dönen Gannuşi, Nahda Hareketi'ni başlatmıştır. Kendisini 'Müslüman demokrat' olarak tanımlayan Gannuşi’nin siyasi düşüncesinin temelinde, devlet otoritesi karşısında halkın güvenliğini sağlamak vardır.

Aralık Konuğumuz

ALEV ALATLI

Yazar

ALEV ALATLI

1944'de, Menemen, İzmir'de doğdum. Babam Ertuğrul Alatlı, ailesinin izini 2. Viyana kuşatmasında; "Kuşatmanın zamanının yanlış olduğunu" söyleyerek muhalefet ettiği için Sadrazam Kara Mustafa Paşa tarafından boynu vurulan Rumeli Beylerbeyi; İhtiyar İbrahim Paşa'ya kadar götürüyor...