İskoçya’nın Glasgow kentinde doğan Pakistan kökenli işadamı Azeem Ibrahim, henüz 31 yaşındayken İngiltere’de en zengin 100 iş adamı arasına girdi.

Azeem Ibrahim, Washington’daki Stratejik Etütler Enstitüsü’nde ve Küresel Politikalar Merkezi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor. Doktora derecesini Cambridge Üniversitesi’nden tamamladı ve Harvard’daki Kennedy Hükümet Okulu’nda, Oxford Üniversitesi’nde Rothermere Üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca, Kings College London Üniversitesi’nde Radikalleşme ve Siyasi Şiddet üzerine araştırmalar yapan Azeem, 2010 yılında Avrupa Sosyal Düşünce Kuruluşu tarafından, Küresel İlk 100 Düşünür arasında gösterilmiştir.

Kendisini “İngiliz Müslüman” olarak adlandıran ve İngiltere havaalanına indiğinde kendisini evinde hissetiğini belirten Azeem Ibrahim, Müslümanların bulundukları topluma entegre olmalarını, içinde yaşadıkları toplum için faydalı çalışmalar yapmaları gerektiğine inandığını söylüyor.

İş hayatına 1997 yılında bilişim teknolojileri alanında başlayan Azeem Ibrahim, ilk olarak Bilgi Teknolojileri Danışmanlığı kurarak 2001 yılına kadar bu alanda çalıştı. Kısa zaman içinde Avrupa’da önemli pazar payı kazanan Ibrahim, daha sonra bir sigorta şirketi kurdu. 2004 yılında European Commerce and Mercantile adında bir ticari banka kuran Azeem Ibrahim, bir süre sonra bankanın İngiltere dışında İsveç ve Dubai şubelerini açtı.

Galler Üniversitesi’nde İşletme mastırı yapan Azeem Ibrahim,  Cambridge Üniversitesi’nde; “Hazar Denizi’nin Jeopolitik ve Enerji Kaynağı”  konulu doktora çalışması yapıyor. Hiç televizyon izlemediğini söyleyen Ibrahim, sabahları saat 4’te kalktığını, 3 saatlik ders çalışmasının ardından işlerini takip ettiğini belirtiyor.

Hayır kuruluşlarına verdiği destekle de bilinen Azeem Ibrahim’in ayrıca The Benevolence Fund başta olmak üzere birçok yardım kuruluşu var. Bosnalı çocukların Avrupa’nın önemli eğitim merkezlerinde eğitim görmelerine yardımcı olan Ibrahim, bu projeyle Bosnalı çocukların eğitimlerini tamamladıktan sonra Bosna Hersek’e dönerek kendi toplumlarına yardımda bulunmalarını sağlıyor. Bunun dışında 3. dünya ülkelerine temiz su sağlamak amacıyla kurulan PURIFI adındaki projenin kurucusu. Azeem Ibrahim’in Bangladeş’te 500 yetim çocuğu barındıran Asya – Pasifik Çocuk Yurdu bulunuyor.