İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji (algılama, düşünme, iletişim) alanında doktorasını yapmıştır.

Daha sonra Türkiye’de sırasıyla İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan Cüceloğlu, Fulbright bursuyla bir yıl süreyle Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur.

1980 –1996 yılları arasında A.B.D. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton’da görev yapan Cüceloğlu’nun kırkı aşkın Türkçe ve İngilizce bilimsel makalesi yayınlanmıştır. 1996 yılından bu yana Türkiye’de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, anababalara ve iş adamlarına yönelik seminerler ve konferanslar vermeye, televizyon programları yapmaya ağırlık vermiştir.

Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplarının bazıları aşağıda yer almaktadır.

İçimizdeki Çocuk (Remzi Kitabevi, 1993), İyi Düşün Doğru Karar Ver (Remzi Kitabevi, 1994),Savaşçı (Remzi Kitabevi, 1999), İletişim Donanımları (Remzi Kitabevi, 2002), Başarıya Götüren Aile (Remzi Kitabevi, 2006), Öğretmen Olmak-Bir Can’a Dokunmak (Final Kültür Sanat Yayınları, 2013), Gerçek Özgürlük (Remzi Kitabevi, 2014), Geliştiren Anne-Baba (Remzi Kitabevi, 2016), Evlenmeden Önce (Remzi Kitabevi,2017), Öğretmenim Bir Bakar Mısın? (Fİnal Kültür Sanat, 2018)