PROF. UMRAN İNAN

1972 ve 1973 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Umran İnan, 1977 yılında Kaliforniya’da Stanford Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

1982-2009 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Profesör olarak Uzay, Telekomünikasyon ve Radyobilim Laboratuvarı Direktörü olarak görev yaptı. Umran İnan bugüne kadar atıf yapılan 12.782 bilimsel makaleye imza attığı gibi, 1990’dan beri Tez Danışmanı olarak 60 Doktora öğrencisi mezun etmiştir.

Profesör İnan, Amerikan Jeofizik Birliğinin (AGU), Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsünün (IEEE) ve Amerikan Fizik Kurumunun (APS) ‘Fellow’ rütbeli üyesidir. Umran İnan, Uluslararası Radyobilim Birliği’nin (URSI) ABD Ulusal Komite Başkanlığı, URSI’nin H Komisyonu (Plazmalardaki Dalgalar) Uluslararası Başkanlığı ve URSI Başkan Yardımcılığı görevlerini de yapmıştır.

Umran İnan 2007 yılında Stanford Üniversitesi tarafından, lisans seviyesinde araştırmaları teşvik etme alanında gösterdiği üstün başarı sebebiyle Allan V. Cox Madalyası’na ve 1998 yılında yine Stanford Üniversitesi tarafından lisans seviyesindeki üstün öğretim başarısı sebebiyle Tau Beta Pi Ödülüne layık görülmüştür. Grup olarak yaptığı araştırmalarla da Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi ve Avrupa Uzay Dairesi tarafından ödüllendirilmiştir.

Prof. Dr. İnan, ABD Antarktika Servis Madalyası’na da layık görülmüş ve bu sebeple Antarktika’daki dağlardan bir tanesi “İnan Tepesi” olarak isimlendirilmiştir.

2008 yılında URSI ve Royal Society tarafından üç senede bir verilen Appleton ödülüne layık görülmüştür. 2010’da Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Özel Ödülünü almış ve aynı yıl Türkiye Bilimler Akademisi asli üyeliğine seçilmiştir.

Prof. İnan halihazırda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyesi ve Koç Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.