Doç. Dr. İBRAHİM KALIN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü,

Temsilcisi, Başdanışmanı,

Türkiye Cumhuriyeti Güvenlik ve Dış Politika Konseyinin Vekil Başkanı,

Büyükelçi İbrahim Kalın, Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığı sözcüsü, başkanlık temsilcisi, başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politika Konseyinin vekil başkanıdır. Devlet genel sekreter yardımcılığı ve cumhurbaşkanı başdanışmanlığı görevini yürütmektedir. Doktor Kalın, 2005-2009 yılları arasında Ankara’da kurulan SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) Vakfının kurucu başkanlığını yapmıştır. Georgetown Üniveristesi’nin Prens Alwaleed Merkezi’nde Müslüman-Hristiyan ilişkileri alanı üzerine çalışmalar yürütmüştür.

Doktorasını Georgetown Üniversitesinde tamamladı. Geniş çalışma alanına sahip bir akademisyen olarak, İslam Felsefesi, karşılaştırmalı felsefe, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış siyaseti üzerine dersler verdi. Uzmanlık alanı, İbn-i Sina sonrası İslam Felsefesidir. Karşılaştırmalı felsefe ve Müslüman-Hristiyan ilişkileri de diğer araştırma ve ilgi alanlarıdır.

Doktor Kalın, Türk dış siyaseti, İslam Felsefesi ve Batı-İslam ilişkileri alanlarında birçok yayın sahibidir. Eserleri arasında; Knowledge in Later Islamic Philosophy: Mulla Sadra on Existence, Intellect and Intuition (Geç Dönem İslam Felsefesinde Bilgi: Varoluş, İdrak ve Sezgi’de Molla Sadra, Oxford University Press, 2010), Mulla Sadra (Oxford University Press, 2013), Akıl ve Erdem – Türkiye’nin Toplumsal Muhayyilesi (Küre Yayınları, 2014), Ben, Öteki ve Ötesi (İnsan Yayınları, 2016) ve Barbar, Modern, Medeni: Medeniyet Üzerine Notlar (İnsan Yayınları, 2018) bulunmaktadır.

“İslam ve Batı” isimli Türkçe yazılmış kitabı, Türkiye Yazarlar Birliği’nin Fikir ödülüne layık görülmüştür. Kitap, içlerinde Arnavutça, Yunanca, Boşnakça, Çince de bulunan birçok dile çevrilmiştir. Doktor Kalın aynı zamanda “2000’li Yıllarda Türk Dış Politikası” ve “Mulla Sadra The Book Of Metaphysical Penetrations (Molla Sadra, Metafizik yaygınlaşmanın Kitabı, Brigham Young University Press, 2014)” kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. 2014 yılında Oxford Üniversitesi tarafından basılan, İslam’da Bilim ve Teknoloji konusundaki Oxford Üniversitesi Felsefe ansiklopedisinin 2 cildine baş editörlük yaptı. Kalın, ayrıca John Esposito ile birlikte “Islamophobia and the Challenge of Pluralism in the 21st Century” (İslamafobia ve 21. Yüzyılda Çoğulculuk Kavgası, Oxford University Press, 2011) adlı eserde editörlük yapmıştır.

Guardian, Financial Times, Washington Post, New York Times, al-Sharq al-Awsat, al-Ahram, al-Jazeera Network ve al-Arabiyya gibi uluslararası yayınlarda yazmış, Daily Sabah’ta ise yazmaya devam etmektedir.